Povídání
Chtěla jsem o Belince napsat kratší povídání, protože to staré jsem psala už hodně dávno a nebylo to úplně ono. Ovšem psát o Belince "kratší" povídání se ukázalo jako nemožné. Ano lze ji popsat pár slpovy: šílená, vychytralá, mazel, ale mám-li ji vystihnout takovou, jaká doopravdy je a jak na mě zapůsobila, nemohu jinak, než se trochu rozepsat.

Belinka se k nám nedostala po žádném dlouhém přemýšlení ani vybírání. Když jsme se definitivně rozhodli pro borderku, zavolali jsme prostě jako nepříliš znalí na nějaký inzerát. Tamní štěňata byla ovšem z ryze pracovní, pastevecké linie, a jejich moudrá chovatelka nám je na agility a jako začínajícím s tímto plemenem nedoporučila. Ovšem dala nám kontakt na poradkyni chovu, tehdy Nikol Hanačíkovou, která nám doporučila spojení sportovně velmi úspěšných rodičů Sida a Rose, ze kterého se narodila právě naše Belinka. V době našeho zamluvení si fenečky, nebyla ještě štěňátka na světě, ale už na ně čekala fronta zájemců. Mamka Rozárka to hezky rozdělila a narodili se tři kluci a tři holky - jedna i pro nás!

A tak jsme si přivezli border collii, která převrátila náš dosavadní život naruby.

A jaká Bela je? První slovo, které mě napadne, když na ni pomyslím, je "šílená". Ona totiž opravdu je "tak trochu" šílená. Šílená do sportu, cvičení, hry a balónků... A nemyslím tím, že ji to jen strašlivě baví, ona se totiž i šíleně projevuje. 
Hlavní naší náplní a Belinčinou vášní je agility. Zpočátku Bela běhala opravdu jako blázen - chtěla skočit prostě všechno a to co nejrychleji, nedbala příliš na mé nedokonalé vedení. Postupně jsme se
však zlepšovaly a nyní, když je Bela starší, stala se na parkuru velmi snaživou. Chce mi udělat radost a touží splnit přesně to, co jí řeknu. Tím víc se však mohu zlobit na své vedení po parkuru, ve kterém mám opravdu ještě co dohánět. Belinku to od její lásky k agility nijak neodrazuje a nesnáší, když na parkuru běhá někdo jiný, zatímco ona je odložená. Na závodech vždy pozná, kdy startuje kategorie large a dává mi jasně najevo, že nechápe, proč tedy ona neběží. Musíme je vždy odložit tak, aby na parkur neviděla, jinak by si nejenže ani trošku neodpočinula, ale ona by si snad ani nelehla.
Svým šíleným způsobem se projevuje i při cvičení třeba takových prvků z tance se psem. Než stačím vůbec vyslovit nějaký povel, Belinka v průběhu dvou sekud předvede "rychlootočkopokloňpackosud" či jinou splácanici cviků ve zběsilé rychlosti. Vůbec celkově se snaží předvídat jakékoli mé povely, pohyby, reakce, a mě překvapuje, jak moc se jí to daří.
Belinou další charakteristikou totiž je neuvěřitelná inteligence, ba přímo vychytralost. Belince se často povede přechytračit mnoho lidí i psů a někdy i mě, i přesto že už se nějakou tu dobu známe. 
Celkově je Bela skvělý, vždy veselý parťák. Někdy trochu netrpělivý, doma neustále ve střehu - někdo jí buď musí něco házet anebo ji mazlit. Nevýhodou její umazlenoszi je, že člověku nedovolí přestat :-) Hodně se promění, když je v kontaktu se staršími lidmi nebo dětmi. Je z ní něžný mazílek, případně nadšený aportér, který děti poslouchá na slovo. Neuvěřitelně si s nimi rozumí a děti ji prostě milují. Bela je celkově bezproblémový pes, neštěká (kromě jediné výjimky - hraje si na hlídače u domu na zahradě - ovšem po zabafání se s každým nadšeně pomazlí). V naší psí smečce je vůdce, ačkoli Dášu hodně respektuje a nikdy by nešla proti ní. Je velice průbojná, a tedy i dominantěnjší, nenechá se rozhodně ušlápnout či zastrašit.
Nadšeně se se mnou vrhla do jakéhokoli sportu, co jsme zkusily - a že toho bylo: krom agility, dogdancing, coursing, základy sportovní kynologie, frisbee,... a taky jsme zkusily borderčí původní poslání pasení ovcí. Belinka se poprvé u oveček projevila jak jinak než pro ni typicky šíleně. Po asi dvou lekcích pochopila, že ovečky opravdu nebudou poslouchat, vrhne-li se po nich jako zběsilá saň a takzvaně jí seplo. Dokázala stádo sehnat, přivést ke mně a vodit ho za mnou po pastvině, kamkoli jsem si zamanula jít. Něco takového jsem zažila vůbec poprvé v životě a byl to pro mě úžasný zážitek.
Belinko, doufám, že tu se mnou budeš ještě dlouho, jsi skvělý parťák a neúnavný nadšenec do "čehokoli", bez kterého si to tu nedovedu představit.